مرگ مرد شماره 1 اپوزسیون اقلیم کردستان؛ نوشیروان مصطفی که بود؟

حسین معروف پور

کامیاران نیوز:حسین معروف پور روزنامه نگار و کارشناس ارشد علوم سیاسی در یادداشت زیر به بررسی اجمالی زندگی «نوشیروان مصطفی امین» از شخصیت های برجسته سیاسی اقلیم کردستان عراق پرداخته است.

 عرصه ی مبارزاتی کُردهای عراق، کمتر شاهد چهره های بوده که با رویکردی علمی و با پیشینه ایی آکادمیک، وارد عرصه ی سیاسی کردستان عراق شده باشند.

یکی از این چهره ها، نوشیروان مصطفی امین بود.

 

نوشیروان مصطفی که 29 اردیبهشت ماه در سن 73 سالگی دار فانی را وداع گفت، با رویکردی تئوریک و علمی، وارد عرصه سیاست در عراق  شد. او یک استراتژیست بود که توانست موج سوم مبارزاتی و سیاسی را در اقلیم کردستان عراق راه اندازی کند وی با همیاری، در راه اندازی اتحادیه میهنی، مرد شماره 2 اتحادیه میهنی بود با خروجش از اتحادیه میهنی، توانست در قالب جنبش تغییر ، معنی تازه ایی به اپوزیسیون در اقلیم کردستان عراق ببخشد مرد شماره 2 اقلیم کردستان عراق شد.(در عرصه ی سیاسی از رهبر اپوزیسیون به عنوان مرد شماره دو یاد می شود)

 

ظهور نوشیروان مصطفی در سیاست

 

در سال 1975 شکست و فروپاشی نهضت کردهای عراق، سرشکستگی و بحران عمیقی در کردستان عراق به وجود آورد.

 

مام جلال (جلال طالبانی) بعد از این شکست، برای ساماندهی کردهای عراق و ادامه مبارزه علیه بعث، در صدد جمع کردن روشنفکران و سیاسیون کُرد بر آمد.

 

همزمان صدام بی پروایانه در مصاحبه ایی با تمسخر مام جلال، گفت: بعید نیست اگر درخت خرما بر سر جلال طالبانی سبز شود اما محال هست که وی بتواند مخالفان کُرد را دور خود جمع کند.

 

آنجا بود که نوشیروان مصطفی که دانشجوی دکترای حقوق بین الملل در اتریش بود تحصیل را رها کرد و به دمشق رفت تا در منزل جلال طالبانی، به همراه دکتر کمال فواد و دکتر فواد معصوم و عادل مراد ، بنیادهای اولیه اتحادیه میهنی را شکل دهند و از زمان تاسیس اتحادیه میهنی در سال 1976 تا سال 2006، در قالب مرد شماره 2 در اتحادیه میهنی ظهور کرد.

 

او از اعضای برجسته حزب دموکرات کردستان عراق (پارتی) در دهه ی 60 میلادی در سلیمانیه عراق بود و با انتشار مجله ی رزگاری سعی در ایجاد حلقه های روشنفکری در سلیمانیه نمود.

 

این حلقه ی روشنفکری بنیاد «کۆمەڵەی ڕەنجدەرانی کوردستان»  را بر اساس اندیشه های مائوتسه تونگ ایجاد کرد  که یکی از شاخه های اصلی تشکیل دهنده اتحادیه میهین شد.

 

بعدها نوشیروان مصطفی و دوستانش به جنوب عراق تبعید می شوند و سپس حکومت وقت عراق حکم اعدام برای نوشیروان صادر می کند . نوشیروان مصطفی بعد از این حکم به اتریش فرار می کند و ادامه تحصیل می دهد.

 

اتحادیه میهنی بر خلاف تصورها هیچگاه یک بدنه ی واحد نبوده است بلکه مجموعه ای از شخصیت ها و احزاب و گرایشات مختلف بوده است.

 

از نوشیروان مصطفی مرد همیشه عصبانی عرصه ی سیاست اقلیم کردستان (رفعت ملا صمیمی ترین دوست نوشیروان مصطفی می گوید: نوشیروان همیشه عصبانی بود و از همه چیز عصبانی می شد) به عنوان ، رهبر شاخه ی اصلاح طلب اتحادیه میهنی یاد می شود که بالاخره به گفته خودش بعد از آنکه نتوانست در این حزب اصلاحات ایجاد کند در سال 2006 میلادی از اتحادیه میهنی جدا شد وبه عرصه ی ارتباطات و روزنامه نگاری روی آورد.

 

 در سال 2009 در قالب لیست تغییر جنبش تغییر را راه اندازی  کرد.

 

نوشیروان مصطفی و جنبش تغییر

 

اپوزیسیون روح دموکراسی است. امروزه ساختار ها و تشکیلات دموکراتیک در اکثر کشورهای دنیا وجود دارد و اکثر کشورها اقدام به انتخابات می کنند و تنها زمانی دمکراسی می تواند صورت واقعی به خود بگیرد که از این انتخابات ها اپوزیسیون بیرون بیاید.

 

نوشیروان مصطفی کسی بود که توانست اپوزیسیون به معنی واقعی را در اقلیم راه بیاندازد.

 

در انتخابات پارلمانی سال 2009 اقلیم کردستان عراق، جنبش تغییر به عنوانی جریانی جدید و نوپا به رهبری نوشیروان مصطفی، توانست با کسب 72/23 در صد آرا؛ 25 کرسی پارلمان را از ان خود کند و پارلمان و سیاست در اقلیم کردستان را از حالت روتینه شدن خارج کرده و این جنبش به همراه لیست «خدمتگذاری و اصلاحات» که متشکل از احزاب اتحاد اسلامی کردستان (به رهبری صلاح الدین بهاءالدین) جماعت اسلامی کردستان(به رهبری علی باپیر) حزب سوسیالیست دموکرات کردستان (به رهبری محمد حاجی محمود) و حزب آینده (به رهبری قادر عزیز) بود جمعا با 38 کرسی حضور یک اپوزیسیون قوی و مقتدر را در این اقلیم رقم زنند.

 

در انتخابات سال 2013 پارلمان اقلیم کردستان، جنبش تغییر توانست با کسب 25 کرسی همچنان یک اپوزیسیون قدرتمند را تشکیل دهد هرچند در این انتخابات اپوزیسیون در حکومت ائتلافی کرد و ریاست پارلمان را پذیرفت که بعدا وزرای جنبش تغییر از حکومت اخراج و پارلمان نیز تعطیل شد.

 

اما در کل اپوزیسیون از دل انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق متولد شد و نسبتا توانست نقش اپوزیسیونی خود را هر چند مبتدی و ناقص به انجام برساند و حکومت را با چالش های جدی مواجه کند.

 

سرانجام :

 

نوشیروان مصطفی از زمان آغاز فعالیت های سیاسی اش روابط نزدیکی با ایران داشته است.

 

 نوشیروان مصطفی امین علاوه بر اینکه یک شخصیت سیاسی و یک رهبر حزبی بود در مقام یک نویسنده و مورخ نیز ظهور کرد از وی بیش از 11 اثر باقی مانده است .

ماندگارترین میراث نوشیروان مصطفی، دادن روح تازه ایی به اپوزیسیون در اقلیم کردستان عراق بود. وی با دمیدین در روح اپوزیسیون، موج سومی در اقلیم کردستان عراق راه اندازی کرد که مشروعیت حاکم بر اقلیم کردستان را به مطالبه گری و مطالبه محوری تغییر داد.

کردپرستاریخ : دوشنبه 1 خرداد 1396 | 12:52 | نویسنده : کامیاران نیوز | نظرات