وبسایت کامیاران نیوز صدای مردم گرانقدر کامیاران

معاون تهذیب مدرسه علمیه امام باقر (ع) کامیاران:

دشمن پروژه بدبینی حوزه و دانشگاه از یکدیگر را دنبال می کند

وحدت حوزه و دانشگاه

کامیاران نیوز:معاون تهذیب مدرسه علمیه امام باقر (ع) کامیاران گفت: امروز دستانی در کارند که حوزه و دانشگاه به عنوان بال های علمی کشور را از کار بیندازند و در این راه توطئه های گوناگونی به کار می برند، لذا طلاب و دانشجویان باید هوشیاری و بصیرت انقلابی خود را حفظ کنند.

به گزارش کامیاران نیوز به نقل از «حوزه»حجت الاسلام سیدجمال حسینی در گفت وگو با خبرنگار این خبرگزاری  در استان کردستان، اظهار داشت: یکی از مسائلی که از ابتدای انقلاب اسلامی مورد توجه مسئولان فرهنگی کشور قرار گرفت، وحدت حوزه و دانشگاه بود.

معاون تهذیب مدرسه علمیه امام باقر (ع) کامیاران گفت: امام خمینی (ره) در پیام نوروزی خویش در سال 59 وحدت حوزه و دانشگاه را اعلام کردند که این نشان از اهمیت تعامل این دو مجموعه در ارتقا فرهنگی کشور دارد.

وی ادامه داد: حوزه و دانشگاه دو بال علمی کشور محسوب می شوند که وجود هر دو برای کشور بسیار ضروری است، و بی شک فرهنگ و علم این کشور با یک بال هرگز نمی تواند در اوج باشد، لذا برخی از جریان ها به دنبال ایجاد جدایی بین این دو هستند.


وحدت حوزه و دانشگاه

حجت الاسلام حسینی در ادامه سخنان خود بیان داشت: اگر این دو مرکز وحدت خود را حفظ کنند، در مباحث علمی، علوم جامع تر و کامل تری خواهیم داشت، زیرا هم علوم تجربی در میدان دانش قرار دارد و هم شرع و دستورات دینی، که این دو نقش مکمل همدیگر را بازی می کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی از عناصر خود فروخته در داخل و خارج از کشور به دنبال از بین بردن این وحدت هستند، گفت: در رژیم گذشته تلاش های بسیاری برای منزوی کردن روحانیت و از سوی دیگر غربی کردن کشور و نهادهای فرهنگی و آموزشی همانند دانشگاه ها انجام گرفت، ولی با پیروزی انقلاب، دو قشر روحانی و دانشجو برای پیشبرد انقلاب اسلامی پیشگام شدند.

معاون تهذیب مدرسه علمیه امام باقر (ع) کامیاران اظهار داشت: وحدت این دو مجموعه همواره از دغدغه های امام خمینی (ره) بود. ایشان درباره وحدت حوزه و دانشگاه می فرمایند:« امروز یکی از ضروری ترین تشکل ها بسیج دانشجو و طلبه است. طلاب علوم دینی و دانشجویان دانشگاه ها باید با تمام توان خود در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند. فرزندان بسیجی ام در این دو مرکز، پاسدار اصول تغییر ناپذیر نه شرقی نه غربی باشند، امروز دانشگاه و حوزه از هر محلی بیشتر به اتحاد و یگانگی احتیاج دارند».

حجت الاسلام حسینی در ادامه با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) به خوبی از جریاناتی که به دنبال ایجاد اختلاف بین روحانی و دانشجو بودند، باخبر بود، افزود: امام راحل صراحتاً جدایی حوزه و دانشگاه را توطئه استکبار می دانستند و فرمودند:« حالا که می بینند یک تحولی پیدا شده است، و دانشگاهی متمایل شده است به روحانی، و روحانی متمایل شده است به دانشگاهی و باهم هستند و می خواهند باهم کشور خودشان را به پیش ببرند، حالا شیاطین بیشتر در فکر هستند که روحانی را از یک طرف بکوبند و دانشگاهی را از یک طرف و فساد کنند بین این دو تا ... چشم هایتان را باید خیلی بازکنید. در این زمان چشم و گوش ها باید خیلی باز باشد که یک وقت می بینید از داخل خود دانشگاه و از داخل خود فیضیه شما را به فساد می کشانند، شما رابه تفرقه می کشانند. اینهایی که نمی خواهند این کشور یک کشور صحیح و سالم باشد و ارباب های آنها که از اول هم نمی خواستند، نمی توانند ببینند که شما باهم مجتمع شدید و می خواهید باهم کار کنید ... آنها در صدد این هستند که نگذارند شماها باهم باشید».

وی تصریح کرد: این حساسیت امام خمینی (ره) در اوایل انقلاب نسبت به وحدت بین حوزه و دانشگاه اکنون خود را نشان می دهد، امروز دستانی در کارند که بال های علمی کشور را از کار بیندازند و در این راه توطئه های گوناگونی به کار می برند، لذا طلاب و دانشجویان باید هوشیاری و بصیرت انقلابی خود را حفظ کنند.

حجت الاسلام حسینی در ادامه با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در بحث وحدت حوزه و دانشگاه همیشه تاکیدات مهمی در این زمینه دارند، گفت: امام خامنه ای برای ایجاد وحدت و همدلی بیشتر بین حوزه و دانشگاه می فرمایند:«در نظام اسلامی، علم و دین پا به پا باید حرکت کند. وحدت حوزه و دانشگاه یعنی این. وحدت حوزه و دانشگاه معنایش این نیست که حتما بایستی تخصص های حوزه ای در دانشگاه و تخصص های دانشگاهی در حوزه دنبال بشود نه، لزومی ندارد. اگر حوزه و دانشگاه به هم وصل و خوش بین باشند و به هم کمک بکنند و با یکدیگر همکاری نمایند، دو شعبه از یک مؤسسه علم و دین هستند. این مؤسسه دو شعبه دارد: یک شعبه، حوزه های علمیه و شعبه دیگر، دانشگاه ها هستند ... طلاب و دانشجویان قدر یکدیگر را بدانند، با یکدیگر آشنا و مرتبط باشند، احساس بیگانگی نکنند. احساس خویشاوندی و برادری را حفظ کنند و روحانیون در دانشگاه ها عملاً کوشش کنند که نمونه های کامل عالم دین و طلبه علوم دینی را به طلاب و دانشجویان و دانشگاهیان ارایه بدهند و نشان دهند که هر دو، نسبت به یکدیگر، با حساسیت مثبت و با علاقه همکاری می کنند. این، همکاری و وحدت حوزه و دانشگاه است. البته برای این کار باید برنامه ریزی و سازمان دهی بشود».

معاون تهذیب مدرسه علمیه امام باقر (ع) کامیاران اظهار کرد: در این برهه خاص از تاریخ انقلاب که معاندان عزم خود را برای انزوا و حتی براندازی این نظام الهی جزم کرده اند، وحدت حوزه و دانشگاه می تواند سدی در مقابل منورالفکران غربزده ای باشد که با هزاران ترفند به دنبال عملیاتی کردن نقشه های خود در این زمینه هستند.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 21 آبان 1397 توسط : کامیاران نیوز